ریسه

انواع ولتاژ ریسه های ال ای دی

به طور کلی ولتاژ ریسه های ال ای دی به دو دسته ولتاژ بالا (high voltage) و ولتاژ پایین (low voltage) تقسیم بندی میشوند.

در این مقاله تفاوت بین این دو و نحوه انتخاب هر کدام را بررسی می کنیم.

ریسه های ولتاژ بالا

ریسه ولتاژ بالا نوارهای نوری هستند که توسط ولتاژ بالا راه اندازی می شوند.آن ها میتوانند بدون منابع تغذیه مستقیما به برق شهر (AC) اتصال یابند و نیازی به آداپتور جهت کاهش ولتاژ ندارند . به دلیل جریان کاری نسبتاً کم آن ها، طول ریسه ها می تواند 50 تا 100 متر باشد. و درجه حفاظت آنها میتواند به IP65 یا بالاتر برسد بنابراین بیشتر از آن ها به عنوان روشنایی تزئینی در فضای باز در ساختمان ها، پارک ها، پل ها و… استفاده می شود.

ریسه های ولتاژ پایین

ریسه ولتاژ پایین (ریسه های نواری) با ولتاژ پایین راه اندازی می‌شوند ریسه های ولتاژ پایین برای روشن شدن نیاز به یک منبع تغذیه دارند. متداول ترین نوع ریسه ولتاژ پایین، ریسه های 12 ولت هستند.

 

تفاوت انواع ولتاژ ریسه ال ای دی

  • درجه حفاظت

درجه حفاظت ریسه های ال ای دی ولتاژ پایین در سه نوع IP20-IP65-IP68 می باشد، که IP20(بدون روکش و ضد آب نیست) و IP68 ( که کاملا واترپروف و ضد آب می باشد. درجه حفاظت ریسه های ولتاژ بالا IP65 میباشد.

  • سایز برش ریسه

سایز برش ریسه های ولتاژ بالا (220ولت) به صورت برش 1 متری و 20 سانتی میباشد در صورتی که سایز برش ریسه های ولتاژ پایین (12 ولت) به صورت 5 و 2.5 و 1.5 سانتی میباشند و محدویتی در سایز برش وجود ندارد.

  • متراژ ریسه

طول ریسه های ولتاژ بالا معمولا به صورت رول 50 متری و 100 متری میباشند و به همین دلیل محدودیتی در متراژ روشنایی نداریم اما در ریسه های ولتاژ پایین 12/24 ولت به دلیل ولتاژ پایین ریسه ها  رول ها به صورت 5 و 10 متری هستند و اگر طول نوار بیش از حد طولانی باشد ، افت ولتاژ باعث روشنایی ناسازگار بین سر و انتهای نور نوار می شود.

  • نحوه نصب و اتصال

نصب ریسه شلنگی ( 220 ولت ) بسیار آسان است و می توان آن را مستقیماً توسط یک یکسو کننده (سر ریسه ) به برق شهر وصل نمود در صورتی که ریسه های ولتاژ پایین  12V/24V، لازم است قبل از اتصال به برق AC (برق شهر) از یک منبع تغذیه DC استفاده نمود.

  • تفاوت در ایمنی و کاربرد

همانطور که در بالا گفتیم، ریسه ولتاژ بالا با AC 110 ~ 220 ولت کار می کند، که یک ولتاژ خطرناک است و در صورت نصب در جایی که افراد بتوانند آن را لمس کنند، خطرات ایمنی بالقوه ای دارد. بنابراین، استفاده از آن در جایی که افراد نمی توانند آن را لمس کنند، مانند سقف و نورپردازی نمای ساختمان توصیه می شود.

می دانیم که ولتاژ ایمنی بدن انسان 36 ولت است. ریسه ولتاژ پایین 12 ولت/24 ولت از منبع تغذیه 12 ولت یا 24 ولت DC استفاده می کند که کمتر از ولتاژ ایمن بدن انسان است، بنابراین برق گرفتگی ندارد و می توان از آن در شرایط مختلف استفاده کرد. استفاده از چراغ های مطالعه کنار تخت، نور حمام، ویترین، ظروف قفسه ای، نورپردازی پیشخوان شیشه ای و … استفاده کرد.

  • طول عمر

به طور کلی، عمر مفید هر دو نوع ریسه ولتاژ بالا و پایین بالاست. اما ریسه های ولتاژ قوی گرمای تولید شده بسیار بالاتری نسبت به ریسه ولتاژ پایین دارد که مستقیماً بر عمر ریسه فشار قوی تأثیر می گذارد. این یکی از دلایل اصلی محبوبیت ریسه های نوری ولتاژ پایین است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *